Anandamid – wartościowy kannabinoid z Twojego organizmu. Jak naturalnie zwiększyć jego produkcję?

Anandamid działa uspokajająco, wspomaga zdrowy sen, redukuje poziom odczuwanego bólu, lęku i stresu. Co ciekawe, nie musisz sięgać po żadne środki, aby cieszyć się jego efektami – organizm produkuje go samodzielnie.
Marek
Anandamid

Anandamid to kannabinoid endogenny, czyli taki, który wytwarzany jest przez sam organizm. Bardzo dobrze wiąże się z receptorami CB1, które mogą być także stymulowane przez psychoaktywną substancję z konopi – THC. Istnieją metody na zwiększenie jego naturalnej produkcji domowymi sposobami.

Anandamid – co to jest?

Anandamid to organiczny związek chemiczny, który należy do grupy kannabinoidów o psychoaktywnych właściwościach. Nie występuje jedynie w konopi, ale też w układzie endokannabinoidowym człowieka. Jest to neuroprzekaźnik, który wydziela się podczas snu i relaksu. Co ciekawe, „ananda” w sanskrycie oznacza ekstazę, radość lub błogość.

Anandamid – właściwości

Anandamid wytwarzany jest przez organizm na żądanie, w razie potrzeby. Wpływa przede wszystkim na regulację apetytu, jakość snu, odczuwanie bólu, nastrój i poczucie szczęścia. Przeprowadzono badania, które potwierdziły, że większe stężenie tej substancji w organizmie skutkuje zmniejszeniem częstotliwości i intensywności odczuwania lęku i innych negatywnych emocji.

Niskie stężenie anandamidu aktywuje w ciele enzym kinazę. Jego obecność usprawnia proces zagnieżdżania się zarodka w macicy. Umiarkowana ilość tej substancji pomaga utrzymać ciążę. Jednakże czterokrotne zwiększenie tej zdrowej dawki wiąże się z odwrotnymi skutkami. Duże ilości anandamidu mogą utrudniać zapłodnienie, a w trakcie ciąży nawet prowadzić do poronienia.

Kluczowy dla zdrowia jest więc prawidłowy poziom tego kannabinoidu w organizmie. Jego niedobory objawiają się migreną, fibromialgią, zespołem jelita drażliwego i zaburzeniami psychicznymi.

Jak zwiększyć produkcję anandamidu w organizmie?

Naturalne metody na zwiększenie stężenia anandamidu w organizmie wiążą się głównie z hamowaniem aktywności związku FAAH, który rozkłada ten kannabinoid. Najlepsze sposoby na większe odczuwanie efektów działania tego związku to:

  • aktywność fizyczna – potreningowa euforia związana jest m.in. z aktywacją układu endokannabinoidowego;
  • stosowanie olejku CBD – jest to jedyny kannabinoid, który działa w ten sposób;
  • picie naturalnego kakao – gorzka czekolada zawiera 3 substancje, które mogą aktywować receptory i zwiększać stężenie anandamidu;
  • spożywanie niektórych warzyw i owoców – m.in. szpinaku, jarmużu, kopru, kapusty pekińskiej, brokułów, wiśni, jagód;
  • akupunktura – fizyczne stymulowanie tkanek do wytwarzania tej substancji.

Anandamid w zrównoważonej ilości działa bardzo korzystnie na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. Warto zastosować domowe metody, które pomogą ci zwiększyć jego stężenie. Nadmiar tej substancji wiąże się jednak z pewnym ryzykiem. Prawidłowo funkcjonujące ciało ludzkie samo dąży do utrzymania odpowiednich poziomów tego wartościowego kannabinoidu.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
dekarboksylacja

Dekarboksylacja konopi – jak i po co dekarboksylować konopie? Aktywacja CBD, THC i innych kannabinoidów z suszu konopi

Następny artykuł
legalizacja marihuany

Legalizacja marihuany – jak wygląda aktualna sytuacja konsumpcji i upraw konopi indyjskich?