Co to THC? Czy jest to substancja legalna? Poznaj mechanizm działania THC

Zastanawiasz się, co to THC i co takiego kryje się za tym skrótem? THC to psychoaktywna substancja, którą można znaleźć w roślinach konopnych. W Polsce jej legalne stężenie dostępne w sprzedaży wynosi 0,2%.
Marek
co to thc

Co to THC? Jest to skrót od tetrahydrokannabinolu – jednej z najpopularniejszych używek rekreacyjnych. Posiada właściwości psychoaktywne, ale także terapeutyczne. Może być pozyskiwane z naturalnego surowca lub w procesie syntezy laboratoryjnej. Siła działania THC na organizm zależy od jego stężenia i formy spożycia.

Co to THC?

THC to główna substancja psychoaktywna zawarta w konopi indyjskiej. Wytwarzana jest przez gruczoły tej rośliny. Dokładne stężenie THC zależne jest od gatunku konopi – indyjskie zawierają około 20% lub więcej, natomiast siewne – poniżej 0,2% (w polskich uprawach). Może też być nieco inne w różnych środowiskach naturalnych i warunkach uprawy.

THC występuje w naturze w formie kilku izomerów naturalnych i syntetycznych. Najpowszechniej spotykany jest izomer 1,3,4-tetrahydrocannabinol (delta-9-THC). Jest to substancja słabo rozpuszczalna w wodzie. Dobrze rozpuszcza się w związkach organicznych – alkoholu i tłuszczach. Oprócz THC, konopie zawierają jeszcze szereg innych substancji – najważniejsze działanie terapeutyczne spośród nich ma (w pełni legalne) CBD.

Działanie THC

Zażyte THC stymuluje układ endokannabinoidowy człowieka. Receptory, na które oddziałuje znajdują się w mózgu i w układzie odpornościowym. Ich silne pobudzenie powoduje następujące efekty:

  • spowolniony czas reakcji na bodźce;
  • zaburzenia pamięci krótkotrwałej;
  • gorsza koordynacja ruchowa;
  • zwiększony apetyt i pragnienie;
  • uczucie senności i rozluźnienia;
  • uśmierzenie bólu;
  • wydzielanie dopaminy, czyli odczuwanie uczucia euforii.

Czy THC jest legalne?

Samo THC nie jest w Polsce nielegalne. Jednak marihuana, która zawiera jego duże ilości – owszem. Dopuszczalnym stężeniem THC w produktach konopnych jest 0,2%. Wiesz już, co to THC i jakie powoduje efekty – jasny zatem powinien być fakt, że po jego zażyciu niemożliwe jest trzeźwe ocenianie sytuacji, podejmowanie decyzji, jazda samochodem itp. Tak niska zawartość tej psychoaktywnej substancji w żaden sposób nie zaburza jednak normalnego funkcjonowania.

Zobacz też:  Dekarboksylacja konopi – jak i po co dekarboksylować konopie? Aktywacja CBD, THC i innych kannabinoidów z suszu konopi

Większe stężenie THC dopuszczalne jest jedynie w formie leków. Tzw. marihuana medyczna lub lecznicza dostępna jest tylko na receptę, przy niektórych poważnych schorzeniach odpornych na inne rodzaje leczenia. Choć wciąż budzi ona duże kontrowersje, jest nieocenionym środkiem służącym do redukcji bólu, czy też terapii stwardnienia rozsianego lub chorób reumatycznych.

Wiesz już, co to THC i jakie skutki niesie ze sobą zażywanie tej substancji. Choć tetrahydrokannabinol nie jest całkowicie zakazany, jego duże stężenia – owszem. Wiąże się to z działaniem psychoaktywnym i uzależniającym. Oprócz tego, wykazuje też jednak szereg korzystnych właściwości na ludzki organizm. Z tego powodu w niektórych przypadkach lekarz uprawniony jest do przepisania marihuany leczniczej swoim pacjentom.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
syntetyczne kannabinoidy

Syntetyczne kannabinoidy – właściwości i pochodzenie. Czy są to substancje bezpieczne w użytku?

Następny artykuł
olej konopny właściwości

Olej konopny – właściwości i zastosowanie oleju konopnego. Jak używać leczniczego olejku konopnego?

Zobacz też