Czy marihuana to narkotyk, który wywołuje skutki uboczne?

Marihuana przez wiele osób stosowana jest jako zamiennik kawy albo papierosa. Ma pomóc zminimalizować stres, ułatwić koncentrację i poprawić nastrój. Wobec tego: czy marihuana to narkotyk? Sprawdź!
Marek
czy marihuana to narkotyk

Choć niektórzy nie mają wątpliwości, jaka jest poprawna odpowiedź na pytanie, czy marihuana to narkotyk, inni wciąż rozważają tę kwestię. Jak więc jest naprawdę? Odpowiadamy!

Czy marihuana to narkotyk?

Czym w zasadzie jest marihuana? To znany ludziom od tysięcy lat susz uzyskiwany z konopi. Do jego wytworzenia stosuje się żeńskie kwiatostany roślin z niewielkim dodatkiem liści. Marihuana początkowo stosowana była głównie w obrzędach religijnych lub jako środek leczniczy (łagodzi przewlekły ból).

Czy marihuana to narkotyk? Z uwagi na zawartość THC, a więc kannabinoidu o działaniu psychoaktywnym, marihuana zaliczana jest do grupy narkotyków. Zwykle określa się ją jako tzw. narkotyk miękki. Oznacza to, że nie wywołuje nieodwracalnych skutków ubocznych. Nie uzależnia też od pierwszego użycia – trzeba stosować ją długo i regularnie, aby pojawiły się jakiekolwiek objawy uzależnienia.

Co więcej, zależnie od odmiany, marihuana może działać mocniej lub słabiej. Jeśli wybierzesz produkt stworzony na bazie bogatych w THC gatunków konopi, faktycznie czeka cię intensywniejsze przeżycie. Jeśli jednak postawisz na produkty, w których będzie minimum tyle samo THC co neutralizującego jego działanie CBD, wówczas rozluźnisz się, zapanujesz nad bólem lub stresem, ale nie poczujesz się odurzony. CBD nie ma działania psychoaktywnego.

Pozytywne i negatywne skutki przyjmowania marihuany

Efekty działania marihuany stają się zauważalne już po 15 minutach od jej przyjęcia i zwykle utrzymują się do ok. 5-6 godzin. Z uwagi na jej niską toksyczność, substancja ta właściwie nie może zostać przedawkowana. Sama marihuana, w czystej postaci, jest więc bezpieczna. Nie oznacza to jednak, że regularne palenie dużych ilości nie wywoła skutków ubocznych! Należą do nich: przyspieszenie tętna, ból głowy, gorączka, senność, uczucie suchości w jamie ustnej oraz nadmierny wzrost apetytu. W skrajnych przypadkach mogą też pojawić się drgawki i omamy.

Zobacz też:  Czy 1 gram marihuany to już przestępstwo? Przepisy w Polsce i na świecie

Dlaczego więc wiele osób mimo to decyduje się na przyjmowanie marihuany? Wskazane wyżej objawy nie wystąpią (albo wystąpią jedynie w łagodnej postaci), jeśli palisz okazjonalnie i wybierasz produkty z niską zawartością THC. Wówczas będziesz mógł skupić się na pozytywnych efektach palenia marihuany. Należą do nich: zmniejszenie odczuwalnego fizycznego bólu, łagodzenie lęku i pobudzenie wyobraźni. Zależnie od odmiany konopi, pojawi się też uczucie błogości, relaksu i beztroski albo wzrost koncentracji i chęci do działania.

Czy marihuana to narkotyk? Tak. Nie można jednak stawiać jej na równi z takimi substancjami jak kokaina, amfetamina czy heroina. To poważne nadużycie! Marihuana nie wywołuje tak silnych skutków ubocznych i nie uzależnia tak mocno jak wskazane substancje! Choć pod żadnym pozorem nie powinny sięgać po nią dzieci i młodzież, dla dorosłych nie jest niebezpieczna.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
po jakim czasie znikają skutki palenia marihuany

Po jakim czasie znikają skutki palenia marihuany i czy da się przyspieszyć ten proces?

Następny artykuł
Kara za posiadanie marihuany

Kara za posiadanie marihuany – czy zawsze trzeba się z nią liczyć?

Zobacz też