Czy palenie marihuany to grzech? Jak ten temat interpretują największe religie

Zastanawiasz się, czy Biblia i chrześcijaństwo dopuszcza korzystanie z konopi indyjskich, czy palenie marihuany to grzech? Jak do rozwiązania tych kwestii podchodzą inne wyznania? Sprawdzamy!
Marek
czy palenie marihuany to grzech

Czy palenie marihuany to grzech? Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna: tak. Dlaczego? I czy wszystkie duże wyznania są w tej kwestii jednogłośne? Odpowiadamy!

Czy palenie marihuany to grzech?

Zgodnie ze stanowiskiem kościoła katolickiego, palenie marihuany jest takim samym wykroczeniem przeciwko bożym przykazaniom jak picie alkoholu. Uznaje się, że jest to grzech ciężki, ponieważ zażywająca marihuanę osoba działa przeciwko 5 przykazaniu (“nie zabijaj”). Zgodnie z interpretacją duchownych, boskie przykazanie łamane jest w tym przypadku na dwa sposoby. Po pierwsze, palenie skrętów może doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu, a więc powolnego zabijania ciała. Po drugie, dochodzi do “zabijania” duszy – przerwania jej jedności z Bogiem i odcinania od łaski uświęcającej.

Równie mocno potępianym czynem jest hodowla i sprzedaż marihuany. W tym przypadku także dochodzi do łamania 5 przykazania – sprzedawanie trawki to stopniowe zabijanie drugiej osoby.

Dodatkową kwestią jest to, że palenie marihuany interpretowane jest również jako łamanie zasad wynikających wprost z Biblii. Przyjmowanie marihuany, jak i jakiegokolwiek narkotyku czy substancji zakazanej prawnie, to po prostu łamanie świeckiego prawa. A tego Pismo Święte zakazuje bardzo stanowczo.

Czy wobec tego katolicy mogą przyjmować medyczną marihuanę? Jeśli jest ona legalna i stanowi jedyny sposób, który może przynieść ulgę w ciężkim schorzeniu – jest dopuszczalna.

Uprawa i stosowanie marihuany w islamie – możliwe czy nie?

Jak kwestię używania marihuany rozpatruje islam? Czy palenie marihuany to grzech dla wyznawców tej religii? W islamie uważa się, że przyjmowanie jakichkolwiek substancji odurzających, które mogą wpływać na działanie mózgu to zło. Zaburzają one świadomość stosujących je osób i nie pozwalają im dostrzec istoty rzeczy oraz widzieć prawdy. Wobec tego przyjmowanie marihuany, w której znajduje się psychoaktywne THC jest surowo zakazane. Od tej zasady nie ma wyjątków – marihuana medyczna również nie wchodzi w grę.

Zobacz też:  Medyczna marihuana a jazda samochodem. Co warto wiedzieć? 

Islam zakazuje także produkcji marihuany oraz jej sprzedaży. Te same kwestie dotyczą zresztą również innych substancji uznawanych za odurzające.

Hinduizm i marihuana

Hinduizm, tak jak buddyzm, często kojarzony jest z kulturą hippi. Wobec tego wiele osób wysuwa wniosek, że w tym wyznaniu nie tylko marihuana, ale też heroina czy inne używki (jak choćby papierosy i alkohol) są dozwolone. Za taką interpretacją hinduistycznych wierzeń przemawiają także znane z przeszłości praktyki, gdzie podczas różnych obrzędów dopuszczano stosowanie narkotyków. Jedna z legend, której bohaterem jest Shiva wprost mówi o tym, że pewnego razu spróbował on nieznanej rośliny, która ożywiła jego ciało i umysł. Do dziś też niektórzy mistycy w hinduizmie korzystają z pomocy tego zioła, aby wprowadzić się w głębszy religijny trans.

Marihuana medyczna jest więc oczywiście w dozwolona dla wyznawców hinduizmu. A rekreacyjne palenie zioła? Nie jest zakazane, choć nie spotyka się też ze szczególnym uznaniem.

Czy judaizm dopuszcza palenie marihuany?

Czy marihuana jest uznawana za niebezpieczną i zakazana dla wyznawców judaizmu? Jeśliby chcieli palić rekreacyjnie – tak. Uznaje się, że jak każdy narkotyk, marihuana źle wpływa na ciało i duszę palacza. Co więcej, uzależnia go powodując niepokój i inne objawy, przez które może on utracić kontrolę nad swoim życiem.

Jeśli jednak marihuana zostanie przepisana przez lekarza, jej stosowanie jest dozwolone. Uznaje się wręcz, że podanie leczniczej marihuany choremu w celu uśmierzenia bólu jest dobrym uczynkiem!

Czy palenie marihuany to grzech? Wielkie światowe religie są niemal jednomyślne w tej kwestii: palenie jointów w celach rekreacyjnych nie jest tolerowane i stanowi wykroczenie przeciwko religijnym nakazom. Jednak marihuana medyczna nie jest już traktowana w tak twardy i jednoznaczny sposób. W większości wyznań dopuszcza się jej przyjmowanie w celu łagodzenia silnego bólu, z którym nie poradzą sobie inne środki lecznicze.

Zobacz też:  Jak wyhodować marihuanę w domu bez lampy i czy to w ogóle możliwe?


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
gram marihuany

Czy 1 gram marihuany to już przestępstwo? Przepisy w Polsce i na świecie

Następny artykuł
po jakim czasie znikają skutki palenia marihuany

Po jakim czasie znikają skutki palenia marihuany i czy da się przyspieszyć ten proces?

Zobacz też