Konopia siewna a indyjska – jakie są między nimi różnice?

Wraz z rosnącą popularnością produktów z CBD, naturalnie nasuwa się pytanie – czym różni się konopia siewna a indyjska? Nie są to synonimy, a dwa gatunki tego samego rodzaju rośliny.
Marek
konopia siewna a indyjska

Konopie znane są od setek lat na swoim świecie – głównie ze swoich dobroczynnych właściwości. Ich włóknista struktura świetnie nadaje się też do tworzenia wielu różnych rodzajów materiałów. Mimo wielu podobieństw, konopia siewna a indyjska to jednak nie to samo. Która z nich to zniesławiona marihuana, a którą można stosować legalnie?

Konopia siewna a indyjska – różnice

Konopia indyjska znana jest głównie ze swoich właściwości psychoaktywnych. Wytwarza się z niej marihuanę, haszysz i inne podobne wyroby konopne, które w Polsce nie są legalne. Konopia siewna zawiera znacznie mniej psychoaktywnego THC – około 0,2%. Nie jest to wystarczająca ilość, aby spowodować halucynogenne efekty. Podstawową różnicą między tymi dwoma roślinami jest ich legalność – Indica jest zakazana, a Sativa powszechnie dostępna.

Konopia siewna a indyjska różnią się także rozmiarami – ta druga dorasta do znacznie mniejszych rozmiarów. Jej budowa jest bardziej stożkowata i rozgałęziona, a kwiaty tej odmiany bardziej zbite niż luźne, podłużne kwiatostany konopi siewnej. Sativa ma także dłuższe i smuklejsze liście występujące na roślinie w większej ilości niż w przypadku Indica. Ta druga ma także znacznie bardziej wymagające warunki uprawy.

Konopia siewna a indyjska – podobieństwa

W obu rodzajach tej rośliny zawarte są korzystne dla zdrowia człowieka substancje zwane kannabinoidami. Stosuje się je do leczenia wielu poważnych schorzeń, takich jak:

  • nowotwory;
  • stwardnienie rozsiane;
  • epilepsja;
  • zaburzenia ze spektrum autyzmu;
  • choroby reumatyczne;
  • fibromialgia;
  • i wiele innych.

Mimo odmiennego działania i różnic w wyglądzie, konopia siewna a indyjska mają podobny skład chemiczny. Obydwie odmiany tej rośliny wykazują pewne spektrum korzystnych właściwości. Z tą różnicą, że stosowanie konopi siewnych nie powoduje żadnych niepożądanych ani niebezpiecznych skutków ubocznych. Natomiast konopie indyjskie wykazują działanie psychoaktywne i potencjalnie uzależniające.

Zobacz też:  Terpeny konopne – poznaj ich najpopularniejsze rodzaje i właściwości


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
konopie dzikie

Konopie dzikie – jak i gdzie rosną dzikie konopie? Poznaj charakterystykę tych roślin

Następny artykuł
konopia indyjska kwiat

Konopia indyjska – kwiat. Jakie posiada właściwości? Czy kwiatostan tej rośliny jest legalny?

Zobacz też