Marihuana a tabletki antykoncepcyjne. Czy THC zwiększa ryzyko zajścia w ciążę? 

Marihuana a tabletki antykoncepcyjne to temat, który budzi wiele dyskusji i niedopowiedzeń. Czy THC faktycznie może zmniejszać skuteczność antykoncepcji hormonalnej? Podpowiadamy!
Marek
marihuana a tabletki antykoncepcyjne

Niniejszy artykuł powstał dzięki wsparciu serwisu gospodarstwo.org

Z tabletek antykoncepcyjnych korzystają w Polsce dziesiątki tysięcy kobiet. Jednocześnie wiemy o tym, że wiele czynników może zaburzać ich prawidłowe działanie. Czy przyjmowanie THC jest jednym z nich? Marihuana a tabletki antykoncepcyjne to problem, nad którym pochylili się już naukowcy. A co dzisiaj wiadomo na pewno? 

Marihuana a tabletki antykoncepcyjne

Osoby, które martwią się, że palenie marihuany może zwiększyć ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę, mogą odetchnąć z ulgą. Nie istnieją obecnie żadne badania, które jednoznacznie wskazywałyby, że spożywanie marihuany ma negatywny wpływ na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. 

Z drugiej strony warto jednak pamiętać, że regularne przyjmowanie THC w dużych ilościach może w teorii wpłynąć na metabolizm hormonalny organizmu. Niektóre badania wskazują szczególnie na metabolizm estrogenów, czyli hormonów, które zawarte są w tabletkach antykoncepcyjnych. Nie udowodniono jednak jak, ani czy w ogóle wpływa na to skuteczność antykoncepcji hormonalnej. 

Czy antykoncepcja hormonalna wyklucza stosowanie marihuany?

W żadnym wypadku nie. Jeśli jednak brak jasnego potwierdzenia wpływu marihuany na antykoncepcję hormonalną cię nie przekonuje, możesz na spokojnie przedyskutować tę kwestię ze swoim lekarzem ginekologiem. 

Marihuana a tabletki antykoncepcyjne to temat, który budzi dużo emocji. Na szczęście ryzyko zaistnienia korelacji pomiędzy tymi dwoma czynnikami jest naprawdę minimalne. Mimo wszystko warto pamiętać, że istnieje wiele czynników, które w znacznie większym stopniu wpływają na skuteczność tego typu środków. Właśnie dlatego przed rozpoczęciem przyjmowania tabletek sprawdź dokładnie, z jakimi substancjami mogą wejść w reakcję.Zobacz także:
Zobacz też:  Najmocniejsza odmiana marihuany – co warto wiedzieć?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Medyczna marihuana a jazda samochodem. Co warto wiedzieć? 

Następny artykuł
czy marihuana moze sie zepsuć

Czy marihuana może się zepsuć? Jak do tego nie dopuścić?

Zobacz też