Marihuana w Czechach – fakty i mity na temat legalności konopi u południowych sąsiadów

Wiele osób uważa, że marihuana w Czechach jest legalna. Nic bardziej mylnego! Sprawdź, jak jest naprawdę, aby na wakacjach nie popaść w konflikt z prawem.
Marek
Marihuana w Czechach

Czy medyczna marihuana w Czechach jest tańsza niż w Polsce? Ile gramów suszu z konopi możesz mieć przy sobie, aby nie popełnić przestępstwa? Rozwiewamy wątpliwości i odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania!

Czy marihuana w Czechach jest legalna?

Jak to dokładnie jest z tą marihuaną w Czechach? Już wyjaśniamy! Zgodnie z obowiązującym prawem posiadanie marihuany jest u naszych południowych sąsiadów zabronione. Uprawa i rozpowszechnianie konopi indyjskich podlega każe od 1 roku do 8 lat pozbawienia wolności.

Niemniej, sami Czesi do faktu posiadania i spożywania marihuany podchodzą dość liberalnie. Dlatego też, jeśli będziesz miał przy sobie niewielką ilość marihuany przeznaczoną na użytek własny, nie spotkasz się ze zbyt przykrymi konsekwencjami. Grozić będzie ci jedynie kara grzywny. Niewielka ilość to, w rozumieniu czeskich przepisów, do 10 gramów (5 krzaczków na osobę dorosłą).

Trochę historii…

Skąd więc powszechne przekonanie o legalności marihuany w Czechach? Wynika ono z przeszłości! Od 1989 roku aż do początków XXI wieku posiadanie marihuany (tak jak i wielu innych substancji) nie było w Czechach przestępstwem. Jednak wraz ze wzrostem przestępczości narkotykowej w latach 90. XX w., w Czechach zaczęto uszczelniać prawo dotyczące posiadania narkotyków i innych substancji odurzających. Dzisiaj obowiązujące przepisy weszły w życie w 2010 roku i nie zmieniły się od tego czasu. Obecnie w Czechach legalna jest jedynie marihuana medyczna.

Medyczna marihuana w Czechach

Lecznicza marihuana w Czechach została zalegalizowana jeszcze wcześniej niż w Polsce – już w 2013 roku. Jednak od tamtej pory nie zyskała ona zbyt wielu zwolenników. Jedynie kilkudziesięciu lekarzy na terenie kraju ma odpowiednie uprawnienia i może wypisać receptę na marihuanę medyczną. Pacjenci również nie kwapią się do jej pozyskiwania – co roku z terapii z zastosowaniem medycznej marihuany w Czechach korzysta maksymalnie ok. 500 osób.

Zobacz też:  Jak palenie marihuany w ciąży może wpłynąć na rozwój dziecka?

Warto przy tym wspomnieć, że ceny medycznej marihuany w Czechach są dużo niższe niż te, które te same (albo bardzo podobne) preparaty osiągają w Polsce. Niektóre z nich można kupić nawet za 50% polskiej ceny!

Nadchodzą zmiany?

Czy w najbliższych latach można spodziewać się zmian prawnych w kwestii posiadania marihuany w Czechach? Niektórzy twierdzą, że tak. Dlaczego? Po pierwsze, od początku 2022 roku w Czechach podniesiono próg ilości THC, które może znajdować się w tzw. konopiach technicznych. W Polsce wynosi on 0,2%. W Czechach – 1%. Czechy są 2 krajem w Europie, który zdecydował się na takie rozwiązanie.

Po drugie, marihuana w Czechach staje się coraz bardziej popularna wśród młodych ludzi (w wieku od 19 do 34 lat). Jej legalizacja byłaby więc sposobem na ochronę ich zdrowia – palacze sięgaliby po legalne, przebadane produkty z pewnych źródeł i czystym składem.

Na razie marihuana w Czechach nie jest legalna. Być może jednak na przestrzeni kilku lat ta kwestia ulegnie zmianie. Jeśli jednak planujesz wyjazd do Czech w ciągu najbliższych miesięcy, nie licz na w pełni legalne palenie i zakupy suszu.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Recepta na marihuanę

Recepta na marihuanę – kto i kiedy ją otrzyma?

Następny artykuł
Objawy odstawienia marihuany

Objawy odstawienia marihuany – czego się spodziewać i jak sobie z nimi radzić?

Zobacz też