Terpeny konopne – poznaj ich najpopularniejsze rodzaje i właściwości

Terpeny konopne to substancje wytwarzane przez gruczoły konopi, które odpowiadają za jej unikalny smak, aromat i oddziaływanie na człowieka. Odkryto aż sto różnych rodzajów tych związków organicznych!
Marek
terpeny konopne

Terpeny wytwarzane są nie tylko przez konopie – znajdują się w większości drzew iglastych, balsamicznych, owocach cytrusowych, kwiatach, ziołach itp. Znane są szczególnie ze względu na swój przyjemny zapach, który różni się w zależności od rodzaju tej substancji. Terpeny konopne to grupa związków, które mogą znajdować się w konopiach w różnych proporcjach i stężeniach. Mają na celu odstraszanie od rośliny szkodników lub wabienia do siebie zapylających owadów. Wykorzystuje się je jednak także do uzyskania konkretnych smaków, aromatów i właściwości suszu konopnego.

Czym są terpeny konopne?

Terpeny to organiczne związki – rodzaj aromatycznych olejków, które zawarte są w roślinach. Ich nazwa pochodzi od terpentyny, która jest składnikiem żywicy drzew iglastych o przyjemnym zapachu. To właśnie one decydują o właściwościach roślin takich jak ich aromat, smak lub niektóre działanie lecznicze.

Terpeny konopne wytwarzane są przez te same gruczoły rośliny, które produkują cenne kannabinoidy. Przy zakupie olejku konopnego full spectrum, masz pewność, że będą one obecne w produkcie. 

Działanie terpenów konopnych

Dotychczas zidentyfikowano ponad 100 różnych terpenów konopnych występujących w tych roślinach. Każdy z nich wiąże się z nieco innymi właściwościami, a także wpływa na smak i zapach konopi. Hodowcy często krzyżują ze sobą rośliny, aby uzyskać konkretne pożądane efekty. Do najpopularniejszych terpenów konopnych należą:

  • linalool – ma kwiatowy, lawendowy zapach. Posiada właściwości przeciwbólowe, przeciwlękowe, przeciwzapalne, nasenne, uspokajające i poprawiające samopoczucie;
  • beta-caryophyllene – posiada ostry, pieprzowy, goździkowy i leśny aromat. Działa przeciwbólowo, przeciwlękowo i redukuje szkodliwe efekty stresu;
  • limonene – o cytrusowym zapachu. Poprawia nastrój oraz zmniejsza stres, ból i stany zapalne. Ma także działanie antybakteryjne, przeciwlękowe i onkologiczne;
  • alpha-Pinene – ma aromat sosnowy. Na organizm ludzki działa przeciwastmatycznie, przeciwbólowo, przeciwzpalnie, przeciwbakteryjnie i onkologicznie. Poprawia pamięć i koncentrację;
  • terpinolene – posiada kwiatowy, ziołowy, sosnowy zapach, który działa uspokajająco na człowieka. Oprócz tego, wykazuje właściwości nasenne, antybakteryjne i przeciwgrzybicze.
Zobacz też:  Konopia indyjska – kwiat. Jakie posiada właściwości? Czy kwiatostan tej rośliny jest legalny?

Terpeny konopne działają nie tylko samodzielnie, ale też synergicznie z kannabinoidami i innymi związkami zawartymi w konopi. Aby cieszyć się jak najbardziej korzystnym działaniem tej wyjątkowej rośliny, warto sięgnąć po olejek z pełnym spektrum kannabinoidów. Jest on tłoczony na zimno i zawiera wszystkie cenne dla zdrowia i samopoczucia substancje tych roślin.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Herbata konopna

Herbata konopna – właściwości i sposób przygotowania naparu

Następny artykuł
Jak stosować olej konopny na raka

Jak stosować olej konopny na raka? Czy konopie siewne mogą wyleczyć nowotwory?

Zobacz też