Kara za posiadanie marihuany – czy zawsze trzeba się z nią liczyć?

Jaka jest maksymalna kara za posiadanie marihuany? Co się stanie, gdy policja znajdzie przy tobie „działkę”? Sprawdź koniecznie!
Marek
Kara za posiadanie marihuany

Jaka jest kara za posiadanie marihuany i czy wymierzana jest zawsze, bez względu na okoliczności? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!

Kara za posiadanie marihuany

Jaka kara za posiadanie marihuany grozi w Polsce? Szczegółowe regulacje zawierają przepisy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z 29 lipca 2005 roku. Zgodnie z nimi, w Polsce zakazane jest posiadanie jakiejkolwiek ilości marihuany. Kłopoty możesz mieć więc nawet, jeśli funkcjonariusze policji znajdą przy tobie 0,01 grama. 

Co więcej, w świetle prawa za porcję marihuany uznaje się już 0,15 grama, a nie faktyczną „działkę”, czyli 1 gram.

Kara za posiadanie marihuany to 3 lata pozbawienia wolności. Jeśli jednak w grę wchodzi również rozpowszechnianie marihuany, wymiar kary zwiększa się i wynosi do lat 10.

Kiedy możesz liczyć na niższy wymiar kary?

W szczególnych przypadkach może zdarzyć się, że organy ścigania odstąpią od wymierzenia kary, a postępowanie sądowe zostanie umorzone. Kiedy możesz na to liczyć?

Jest szansa, że ominie cię kara za posiadanie marihuany, jeśli znaleziona przy tobie ilość konopi będzie niewielka. Wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że byłaby ona wykorzystana jedynie przez ciebie (na użytek własny). To jednak niejedyna przesłanka do łagodniejszego potraktowania cię! Powinieneś jeszcze nie być wcześniej karany, a okoliczności, w których znaleziono marihuanę powinny cechować się niską szkodliwością społeczną.

Oczywiście, wystąpienie wszystkich okoliczności łagodzących nie sprawi, że ominą cię niemiłe konsekwencje. Policja na pewno i tak przeszuka twój dom, aby upewnić się, że nie ma w niej więcej marihuany lub innych narkotyków. Koniecznie będziesz też musiał złożyć zeznania na komisariacie.

Medyczna marihuana a kontrola policji

Czy kara za posiadanie marihuany może dotknąć również osoby, które z marihuany korzystają za zgodą lekarza? Oczywiście nie. Jednak może zdarzyć się, że nawet takie osoby zostaną skontrolowane. Dlaczego? Wystarczy anonimowe zgłoszenie o tym, że ktoś widział cię spożywającego substancje psychoaktywne. Policja ma obowiązek zareagować, przyjechać i na miejscu wyjaśnić sytuację.

Zobacz też:  Czy 1 gram marihuany to już przestępstwo? Przepisy w Polsce i na świecie

Zachowaj więc spokój i współpracuj z funkcjonariuszami. Przygotuj i pokaż im susz konopny oraz apteczne opakowanie. Miej też pod ręką dowód osobisty i zaświadczenie lekarskie z wpisaną nazwą leku. 

Jeśli będziesz musiał zabrać medyczną marihuanę ze sobą, np. na wakacje, zawsze przewoź ją w opakowaniu z apteki! Przełożona do innego opakowania – a zwłaszcza foliowej torebki – wzbudzi niemiłe skojarzenia i podejrzenia. Noś też ze sobą zaświadczenie od lekarza. Unikniesz wówczas nieprzyjemnych sytuacji, a kontrole policji bardzo szybko się zakończą.

Kara za posiadanie marihuany dotyczy jedynie sytuacji, w której policja znajdzie przy tobie towar nieznanego pochodzenia przeznaczony do użytku rekreacyjnego. Jeśli natomiast będzie to marihuana medyczna, spokojnie! W takim przypadku nic ci nie grozi!Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
czy marihuana to narkotyk

Czy marihuana to narkotyk, który wywołuje skutki uboczne?

Następny artykuł
Recepta na marihuanę

Recepta na marihuanę – kto i kiedy ją otrzyma?

Zobacz też